Empsan Tekstil | Empsan Tekstil

Inditex (Industria de Diseño Textil Sociedad Anónima), 1985 yılında İspanya’da kurulan ve bünyesinde hazır giyim şirketlerini barındıran uluslararası moda topluluğu.

Firmanın temelleri 1975 yılında Amancio Ortega Gaona tarafından grubun ana firması Zara’nın açılışına dayanır. Zara’nın ardından çeşitli yaş grupları ve kesimlerdeki tüketicilere yönelik farklı markaların oluşturulmasının ardından bütün şirketleri bir çatı altında toplamak ve yönetmek için Inditex kuruldu.

Inditex’in bünyesinde bulunan markalarının 2014 yılı itibarı ile dünya genelinde 6.393 mağazası ve 100.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır.

Markaları ve Mağazaları

Marka Mağaza Sayısı
Zara 1996
Bershka 1036
Pull and Bear 930
Stradivarius 820
Massimo Dutti 669
Oysho 539
Zara Home 406
Uterqüe 80
Toplam 6393

TARİH

Amancio Ortega, 1960’lı yılların başlarında A Coruña , İspanya’da yerel bir gömlek üreticisi için çalışırken giyim endüstrisine başladı. Ortega kendi tasarımlarını geliştirmeye başladı ve kendisi ve karısı Rosalia Mera evlerinden kıyafet yapmaya başladı. Ortega, küçük bir fabrika açmak için yeterince para biriktirmiş ve diğerleri arasında eski işverene giysiler satmıştı.

1975 yılında çift, düşük fiyatlarla popüler moda üreten ilk mağazasını Zara açtı. Ertesi yıl Zara kuruldu ve İspanya’da daha fazla mağaza ve fabrika açmaya başladı. Aynı yıl, Ortega’nın bilgisayarların artan önemini fark etmesinin ardından, yerel bir profesör olan José María Castellano , şirketin bilgi işlem gücünü artırmak için işe alındı.

GÜNÜMÜZDE İNDİTEX

Inditex ilk halka arzını 2001 yılında Bolsa de Madrid’de gerçekleştirdi. Halka arz şirketin yüzde 26’sını kamu yatırımcılarına sattı, şirketin değeri 9 milyar € idi. Aynı yıl, şirket iç çamaşırı ve kadın giyim mağazası Oysho’yu piyasaya sürdü.

2003 yılında Inditex, yatak takımları, çatal bıçak takımı, cam eşyalar ve diğer ev dekorasyon aksesuarları sunan Zara Home markasını piyasaya sürdü. 2004 yılında, Hong Kong’da 2.000 mağaza açılmasıyla Inditex 56 ülkede varlığını kurmuştu.

2005 yılında, CEO Jose Maria Castellano genişleme planlarını denetlemek için görevinden istifa etti, yerine şu anki CEO Pablo Isla geçti . Inditex, 2008 yazında Uterque’i piyasaya sürdü, marka kadın aksesuarları konusunda uzmanlaşmıştır. Aynı yıl içinde, şirket dört yıl içinde iki katına çıktıktan sonra 4.000 mağazasını Tokyo’da açtı. 2011 yılında, şirketin kurucusu ve çoğunluk hissedarı Ortega başkan yardımcısı olarak görevinden ayrıldı ve CEO Isla günlük operasyonları yönetti. Aynı yılın ilerleyen saatlerinde, şirket Avustralya’da bir mağaza açtı ve bu şirketi beş kıtaya ve 77 ülkede faaliyete geçirdi. 2013 Savar binasının çöküşünden sonra Inditex, Bangladeş’te Fabrika ve Bina Güvenliği Anlaşması’nı imzalayan otuz sekiz şirketten biriydi.

2019 itibariyle Inditex, gelir bakımından dünyanın en büyük moda perakendecisidir.

Uluslararası mevcudiyet

Portekiz’e girdikten bir yıl sonra 1989’da şirket ABD pazarına girdi ve 1990’da Fransa’ya genişledi. 1992’de Meksika’ya ve 1993’te Yunanistan’a genişleme devam etti. 1994’te Inditex Belçika ve İsveç’te mağazalar açtı. 1997 yılına gelindiğinde, şirket Malta , Kıbrıs , Norveç ve İsrail’e genişlemişti. 1998’de İngiltere , Türkiye , Arjantin , Venezuela , Orta Doğu ve Japonya’ya genişleme devam etti. Kanada , Almanya , Polonya , Suudi Arabistan ve birkaç Güney Amerika ülkesi 1999’da mağazalar aldı. Inditex, 2016 yılında Vietnam , Yeni Zelanda , Paraguay , Aruba ve Nikaragua’da mağaza açmayı planladıklarını açıkladı.

Şirket 2001 yılında İtalya , Lüksemburg , Porto Riko ve Ürdün’de mağazalar açtı. 2003 yılında Inditex Rusya , Slovakya ve Malezya’da mağazalar açtı. Ertesi yıl, Letonya, Macaristan ve Panama, Hong Kong’daki 2.000 mağaza da dahil olmak üzere mağazaların açıldığı diğer ülkeler arasında. 2006’ya gelindiğinde, şirket anakara Çin’e genişlemişti. 2010 yılında, şirket Roma’da 5.000. konumunu ve Hindistan’daki ilk konumunu açtı.  Avustralya ve Güney Afrika’daki ilk mağazalar 2011 yılında açıldı.  Şirketin genişlemesi 2012 yılında Sırbistan , Makedonya Cumhuriyeti , Ermenistan , Ekvador , Gürcistan ve Bosna-Hersek’te devam etti. 2014 yılında , Inditex Arnavutluk’ta mağaza açtı.

Online satış

2007 yılında Inditex Zara Home online perakende mağazasını açtı. Zara, e-ticaret pazarına Eylül 2010’da İspanya, İngiltere, Portekiz, İtalya, Almanya ve Fransa’da web siteleri açarak katıldı.Kasım 2010’da Zara’nın çevrimiçi varlığı Avusturya, İrlanda, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’u kapsayacak şekilde büyüdü. Eylül 2011’de Inditex, Zara’nın e-ticaret platformunu ABD’ye getirdi ve e-ticaret alanına Pull and Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stadivarius, Oysho ve Uterqüe markalarını ekledi.Şubat 2016 itibariyle, Inditex 28 pazarda e-ticaret siteleri işletiyor ve Nisan ayına kadar 12 tane daha eklemeyi planlıyor. Eylül 2018’de Inditex, 2020 yılına kadar tüm markalarını mağazalarının olmadığı yerlerde bile çevrimiçi olarak sattığını açıkladı.

Pazarlama Stratejisi

Inditex, yalnızca ABD ve mağaza gibi belirli bölgelerdeki reklam panolarında gerçekleşen basılı kampanyalarla dergi reklamcılığından kaçınır. Ünlülerin etiketlerini takmalarına yönelik onaylar bütçelendirilir. Şirket ayrıca optimum cadde görünürlüğü ve ürün geri dönüşü için moda ileri pencere ekranlarıyla birinci sınıf ticari yere büyük yatırımlar yapıyor.